WhatsApp
TR EN

CİNSEL HİJYEN KADINLAR KADAR ERKEKLER İÇİN DE ÖNEMLİDİR

CİNSEL HİJYEN KADINLAR KADAR ERKEKLER İÇİN DE ÖNEMLİDİR

CİNSEL HİJYEN KADINLAR KADAR ERKEKLER İÇİN DE ÖNEMLİDİR

Hemen herkes beden sağlığı konusunda bir takım şeylere dikkat etmektedir. Bunun için aldığımız besinlerin sağlıklı olmasına, gereksiz kilo almamak ya da formda kalmak için spor yapmaya, belki arada bazı tetkiklerle vücudumuzun herhangi bir organında sorun olup olmadığını teyit etmeye çoğumuz özen gösteriyoruz. Üreme sağlığının korunması da en az kalp, cilt, kemik… sağlığımız kadar önemlidir.

Cinsel yaşam insan hayatının bir parçasıdır, ''üremek'' amacına hizmet etmek için donatılmış mükemmel bir sistem bütünüdür. Bu sistemi korumanın gerekliliğinin her kadın ve her kadın kadar her erkek farkında olmalıdır.

Üreme sağlığını korumak hususunda cinsel yaşamda hijyen dikkat edilmesi gerekenler en önemli husustur.
Bazı enfeksiyonlar ve kanser türleri cinsel yaşamla direkt ilişkilidir. Genital sistem enfeksiyonlarının çoğu ve özellikle risk teşkil eden bel soğukluğu, frengi, aids, hepatit b, herpes (genital uçuk), HPV cinsel yolla bulaşmaktadır.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların nelere yol açabileceği üzerinde biraz durmak lazım.
Kadında akıntı problemlerinin dışında pelvik enfeksiyon dediğimiz karın içi iltihaplanmasına neden olabilir ki, bu da tüplerin hasar görmesi ile gebe kalamama, dış gebelik, yine karın içinde yapışıklıklara bağlı kronik kasık ağrısına zemin hazırlar. Erkekte de sperm kanallarında tıkanıklığa, dolayısıyla infertiliteye (çocuk sahibi olamama) sebep olabilir.
Rahimağzı kanserine baktığımızda; ilk cinsel ilişkisi 20 yaşından sonra olan kadınlarla karşılaştırıldığında, ilk ilişkisi 16 yaşından önce olanlarda risk iki kat artmıştır. Yine kadının ve eş ya da partnerinin hayat boyu toplam seksüel partner sayısı ile doğru orantılı olarak rahimağzı kanser riski artmaktadır. Risk faktörlerine bakıldığında rahimağzı kanseri cinsel yolla bulaşan bir hastalık türü diyebiliriz. Burada en önemli faktör cinsel yolla bulaşan HPV denen virüstür.
Kadınlarda ve erkeklerde cinsel temas ile bulaşan en yaygın hastalıklardan olan HPV vakalarında son yıllarda hızlı artış dikkati çekmektedir ve son yıllarda HPV virüsünün sadece kadınlarda değil erkeklerde de çok ciddi hastalıklara zemin hazırladığı saptanmıştır. Erkekler HPV bulaşmasında ve taşınmasında aktif rol oynarlar. Bu yüzden erkeklerin de HPV virüsü hakkında bilinçli olmaları gerekmektedir.
HPV kadın ve erkekte genital bölgede siğil, kadında rahimağzında kanser öncüsü değişiklikler ve ileri aşamasında kansere, daha az sıklıkta olsa da diğer dış cinsel organlarda kansere, erkeklerde de anüs ve peniste kansere yol açabilen bir virüstür.
HPV'nin bazı alt tiplerinin erkekte anüs ve penis kanseri dışında özellikle oral seks yoluyla gırtlak kanserine neden olabileceğini bildiğimize göre cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak sadece kadın için değil, erkek için de önemlidir.
Kadın ya da erkek için çok eşli yaşam tarzı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları geçirme açısından en önemli sebeptir. Bu nedenle kadın ya da erkek herkesin çok eşlilikten mümkün olduğunca kaçınması, cinsel yolla bulaşan hastalık riski olan kişilerle ilişkide prezervatif kullanımına dikkat etmesi son derece önemlidir. Ayrıca 2007 yılında tıp gündemine damgasını vuran HPV aşısı, bir kansere karşı ilk defa koruyucu bir aşı üretilmesi nedeniyle önemli bir gelişmedir. Risk grubundaki kişilerin, özellikle 9 yaşından büyük kız ve erkek çocuklarının cinsel yaşamı başlamadan aşılanması tıbbın bize sunduğu büyük bir olanaktır.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık