WhatsApp
TR EN

Check-Up Nedir?

Check-Up Nedir?

Check-Up Nedir?

Check-Up Nedir?

Check-up, bedeni ve beden fonksiyonlarıyla ilgili herhangi bir şikayeti olmayan , sağlıklı bir bireyde sağlığın korunması, hastalık risklerinin ortaya çıkarılması ve kanser, diyabet, kalp damar hastalıkları gibi pek çok ciddi sağlık sorununun erken teşhisi için yapılan muayene ile gerekli test ve görüntüleme yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Check-Up neden gereklidir ?

Günümüz tıbbında amaç, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak, mümkünse hastalığı engellemektir. Çünkü hastalıkların tedavisi, hastalığın önlenmesinden zahmetli ve masraflıdır, hem de sağlık artık bir kez bozulmuş olmaktadır.
Günümüzde ölüm nedenlerinin en önemlilerinden olan koroner arter hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan uzun zaman sinsice seyrederek beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara zarar veren hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken tanı ve düzenli tedavinin önemi büyüktür.

Check-up kimlere ne sıklıkta uygulanmalıdır?

Check-up'ın, bir başka deyimle genel sağlık kontrolünün, hiçbir şikayet ve hastalığı olmayan herkese en az yılda bir, düzenli olarak yapılması önerilir.
Ailesel risk faktörlerine ( diyabet, koroner arter hastalığı, kanser gibi) göre ,yapılacak check-up ın içeriği ve tekrarlanma zamanı değişiklik gösterir. Ailesinde meme kanseri olan bir hanım meme kontrolleri için 40'lı yaşları beklememeli, 20 yaşından itibaren hekiminden elle kendi kendine meme muayenesini öğrenmeli ve düzenli yapmalı, uygun aralıklarla meme ultrasonu yaptırmalıdır. Ailesinde diyabet olan bir birey , 20'li yaşlardan itibaren açlık/ tokluk şekeri baktırmalı, gerekirse şeker yükleme testi yapılmalıdır. Ailesinde kolon kanseri olan biri gerekli görülen yaşta başlayıp yılda bir gaitada gizli kan baktırmalı, gereğinde kolonoskopi yaptırmalıdır.
Check-up'ın içerik ve tekrar zamanının belirleyen en önemli ayrıntılardan biri de yaştır. 20'li yaşlardaki bir gençle, 60 yaşındaki bir yetişkinin anatomi ve fizyolojileri farklı olduğu gibi yapılacak genel sağlık taramasının içeriği de farklı olacaktır.
Cinsiyet, çevresel risk faktörleri, hayat tarzına göre risk faktörlerinin belirlenmesi sonucunda ilgili fiziki muayenelerin ve gerekli görülen laboratuar/radyolojik testlerin tespiti yapılır. Kadınlar cinsel yaşama başladıktan 1 yıl sonra smear testi yaptırmaya başlar. Çok sigara tüketen bir yetişkinden belirli aralıklarla akciğer filmi çektirmesi, düzenli alkol alanlardan belirli aralıklarla karaciğer fonksiyon testlerine baktırması istenir. Kanserojen maddelerle temasın olduğu meslekleri olan kişilerin rutin sağlık kontrolleri temas edilen kanserojen maddeye göre ayarlanır.

Check-up randevunuza gelirken

Check-up programınız size özel olduğu gibi hazırlık ve gelirken dikkat edeceğiniz ayrıntılar da size özeldir. Ama ortak bazı önerilerden söz edebiliriz.
* Daha önce yapılmış test ve diğer tetkik sonuçlarını beraberinizde getirin.
* Randevu günü olası fiziksel aktivite gerektirecek testler için rahat kıyafet ve ayakkabı giyin.
* Randevu günü en az 10-12 saat açlıkla gelin, yalnızca su içebilirsiniz.
* Kadınlar için adet döneminde olmamaya dikkat edin.
* Herhangi bir vitamin mineral desteği kullanmamaya dikkat edin, daha doğrusu sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa o gün kullanıp/ kullanmayacağınızı önceden danışın.
*Randevu günü öncesi alkol kullanmamaya dikkat edin.

Hastalıklardan korunma, erken teşhis ve doğru tedavi amacıyla yapılacak bir check-up eksiksiz, güvenilir, başvuran kişiye özel, ayırıcı tanı değeri taşıyan bilimsel veriler ışığında; en kapsamlı ancak en kısa ve en verimli şekilde planlanmalıdır. Bir başka deyişle kişinin bireysel özellikleri gözetilmeksizin kalıplaşmış, standart, ya da "rutin" laboratuar analizlerine dayanılarak gidilecek bir check-up programı uygulaması, kişilere yetersiz hizmet alımı ya da gereksiz maliyet olmaktan öteye gidemez. En doğrusu, bu konuda size yeterince zaman ayıracak bir iç hastalıkları uzmanı ile görüşerek bu planlamayı yapmak ve gerekiyorsa onun yönlendireceği farklı branşlardaki hekimlerle de görüşerek maksimum faydaya ulaşmaktır.

Yukarı Çık