WhatsApp
TR EN

BESLENMEDE ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAMALIYIZ

BESLENMEDE ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAMALIYIZ

BESLENMEDE ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAMALIYIZ

BESLENMEDE ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAMALIYIZ!

İnsanlar yeteri kadar beslenemeyecek korkusu ile fazla gıda tüketiyorlar. Halbuki vücut kendisi için gerekli olanı kadarını tüketip fazlasını dışarıya atıyor. Atamadığını da iç organlarda ve karında yağ olarak biriktiriyor. Bu da obezite ve ileride kronik hastalıklar,hipertansiyon,kalp-damar hastalıkları,diabet ve kanser ile sonuçlanmasına sebep oluyor.

Yiyecek ve içeceklerimizin kişiye özel olarak kalori miktarları belirlenerek ne kadar ihtiyacımız olduğunu hesap ederek tüketilmesi gerekir. İlerleyen yaşlarda artan kilolarla ve kronik hastalıklarla uğraşmamak için kalori ihtiyacımızı azaltmak ve fiziksel aktiviteye önem vermemiz gerekir.

Kişi beslenmede iki şeyi göz önüne almalıdır:

1-Genel sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için sağlıklı yaşam.
2-Kronik hastalıkların oluşum risklerinden korunmak.

FİZİKSEL AKTİVİTE

Günümüzü tv-bilgisayar başında geçirmektense yürüyüş,basit işler, eğlenceli aktiviteler yapmak gerekmektedir. Aşırı kilo , vücut yağ oranı ile ilgilidir. Fiziksel aktiviteler kaygı ve endişelerimizi gidermemizde moral artırarak günü rahat geçirmemizde ve kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Kronik hastalıklara yakalanma riskini de düşürür. Spor sağlıklı yaşamın ilacıdır. Haftanın bazı günlerinde 30-60 dk kadar evde tempolu hareketler yapılabilir.

Yukarı Çık