WhatsApp
TR EN

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ

BEBEKLERDE BESİN ALERJİSİ

Bağışıklık sisteminin normal şartlarda zararsız olan bir besin maddesini yanlışlıkla zararlı olarak algılaması sonucu ortaya çıkan reaksiyonlar besin alerjisi olarak adlandırılır. Her türlü besinin alerji yapma potansiyeli bulunur. Ama bazıları diğerlerine göre daha sık besin alerjisine neden olabilir. Çocuklarda besin alerjisi en çok; süt, yumurta, buğday, yer fıstığı, ağaç fındıkları (fındık, ceviz vb), balık, kabuklu deniz ürünleri, susam ve kivi gibi besinlerle görülür.
Besin alerjileri ciltte kırmızı lekeler, kaşıntı, solunum problemleri, hırıltı, yutma güçlüğü, kusma, ishal, kanlı-mukuslu kaka gibi belirtilere yol açabilir. Reaksiyon bazen çok şiddetli olup hayati tehlike oluşturabilir.

Besin alerjisi, alerji yapan besinin diyetten çıkarılmasıyla tedavi edilebilir. Tek başına alerji oluşturan besinin diyetten çıkarılması yetmez aynı zamanda bu besinin içinde olduğu her şeyin diyetten çıkarılması gerekmektedir. Örneğin inek sütü alerjisi olan çocuğun süt ve süt türevlerini içeren hiçbir besin maddesini yememesi gerekir. Sütün yanı sıra peynir, yoğurt ya da bunlardan yapılan gıdaların tüketilmemesi de önemlidir. Anne sütü ile beslenilen dönemde annenin de alerjik besini tüketmemesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen besin alerjileri büyüme-gelişme geriliğine ve bazen hayati riske yol açabilir.

Dr.Bilge Ateş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yukarı Çık