WhatsApp
TR EN

Balkabağı Hakkında Az Bilinenler

Balkabağı Hakkında Az Bilinenler

Balkabağı Hakkında Az Bilinenler

Balkabağı Hakkında Az Bilinenler

Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden birisi olan balkabağı bir çok alternatif tarifte yer alabilmektedir. Bazen tatlısı, bazen çorbası, bazen makarnaların içerinde, bazen de pankekler, mücverlerde yer alabiliyor. Bu kadar çok alternatifi olan bu sebzenin, tadı kadar sağlık açısından da birçok güzelliği var.

Balkabağı, muhteşem bir lif kaynağı. Böyle olunca da tokluk hissini uzatmakta, kan şekerini dengelemekte ve bağırsak sağlığının korunmasını sağlamaktadır.

Sindirim sistemi dostu olan balkabağı kabızlık problemleri için iyi bir alternatiftir.

İçerisindeki antioksidanlar sayesinde kansere karşı korumada, kolesterolün düşmesinde, iltihaplanmaların önlenmesinde oldukça etkilidir.

Özellikle çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri göz sağlığı için oldukça etkilidir. Deri ve hücre yapısının yenilenmesinde etkilidir.
Demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli minarelleri de içeriğinde barındırır. Bu sayede sağlıklı kemik gelişmesi, tansiyonun düzenlenmesi, kansızlığa karşı da önemli rol oynar.

Beta karoten içeriği ile bağışıklık sistemimizi korumada etkillidir.

Ortalama 120 gram balkabağı 30 kaloridir. Bu da diyet listelerinde sıklıkla tercih edilmesi gereken başka bir sebebidir aslında.

En sevilen formu olan balkabağı tatlısı, bol şekerle yapılsa da diğer şerbetli tatlılara göre daha sağlıklı bir alternatif olmaktadır. Ama yine de ben daha sağlıklı bir tatlı yemek istiyorum derseniz size vereceğimiz tarifi, gönül rahatlığıyla, ara öğünlerinizde yanında sıcacık bir çayla tüketebilirsiniz.

Rafine şekersiz, pişman ettirmeyen balkabağı tatlısı için o zaman önce malzemeler ;

1 porsiyon ( ortalama 150-200 g) balkabağı
1 yemek kaşığı pekmez veya bal
1 yemek kaşığı tahin ( isteğe bağlı)
Tarçın
2 tam ceviz

Yapılışı:

Balkabağının üzerine tarçın serpin. 150-160 derecede yumuşayana kadar fırınlayın (dilerseniz yağlı kağıt üzerinde fırınlayabilirsiniz.)
Fırından çıkınca biraz soğumasını bekleyin. Daha sonra üzerine pekmez veya bal tercihe göre tahin de ekleyebilirsiniz.
Cevizleri ufak parçalara ayırıp ekleyebilirsiniz.
Afiyet şifa olsun...

Yukarı Çık