WhatsApp
TR EN

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

Sağlıklı ve kontrollü bir yaşam için dengeli beslenme ve düzenli spor yapmak dışında bir de sağlıklı bağırsaklara sahip olmak gereklidir. Sağlıklı bağırsaklara sahip olmak ise, bağırsaklardaki yararlı bakterilere bağlıdır. Bu yararlı bakterilerin, bazı besin öğelerinin sindirimine yardımcı olmak, vücuttaki zararlı bakterilerin yok edilmesi, vücudu hastalıklardan koruma ve bağışıklık sistemini geliştirme gibi birçok faydası vardır.

Peki, biz bu bağırsak sağlığını nasıl geliştirebiliriz?

*Vücudumuza probiyotik desteği alalım. Bu desteği yoğurt, kefir, turşu gibi besinlerden sağlayabileceğimiz gibi dışarıdan alacağımız tabletlerden de sağlayabiliriz.

*Sebze ve meyve tüketimine ağırlık verelim. Sebze ve meyve tüketimi vücutta lif tüketimini arttırdığı için, yararlı bakterilerin de çoğalmasına fayda sağlar.

*Sindirime yararlı olan besinler tüketmeye özen gösterelim. Sağlıklı bir bağırsak için sindirimin kuvvetli olması oldukça önemlidir. Bu yüzden bal, mango, ananas gibi sindirim enzimlerinden zengin besinler tüketelim.

*Uyku düzenine önem verelim. Yapılan çalışmalara göre fazla mesai yapan, çok fazla bilgisayar ışınlarına maruz kalan ve buna bağlı olarak uyku düzeni olmayan bireylerin bağırsak mikrobiyatasında bozukluklar olduğu görülmüştür.

*Ağır egzersizlerden uzak duralım. Çok ağır sporlar yapmak vücudun stres hormonlarını uyarır ve bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkiler.

*Prebiyotiklere beslenmemizde yer verelim. Patates, kurubaklagil, muz , yeşil yapraklı sebzeler.. gibi besinler tüketmek bağırsak sağlığını geliştirmede yardımcıdır.

Probiyotik ve Prebiyotik arasındaki farkları biliyor musunuz?

***PROBİYOTİK: Bağırsak sağlığını düzenleyip, bağışıklık sistemini uyararak sağlımızı olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizma desteği olarak tanımlanabilmektedir.

***PREBİYOTİK: İnsan sindirim sisteminin tek başına sindiremeyeceği ve çoğunlukla liflerden oluşan karbonhidratlar olarak tanımlanır. Bağırsaklardaki yararlı bakteriler bu lifler ile beslenmektedir.

Yukarı Çık