WhatsApp
TR EN

B12 VİTAMİNİ

B12 VİTAMİNİ

B12 VİTAMİNİ

B12 VİTAMİNİ

B12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda bulunan, hayvanların kalın barsağında üretilen bir vitamindir. İnsan kalın barsağında bir miktar üretilse de emilimi ince barsaktan olduğu için ( gıdalar önce ince barsaktan sonra kalın barsaktan geçer ) kendi ürettiğimiz B12 vitamininden faydalanamayız.
Mide asidimiz gıdalarla aldığımız B12 vitaminine zarar verir. B12 vitaminini mide asidinden korumak için intrensek faktör denen bir madde salgılanır. B12 vitaminine bağlanıp onu koruyarak taşınmasına yardımcı olur. Vücut B12 vitamininin ihtiyacı kadarını kullanır, fazlasını karaciğerde depolar. Yeteri kadar B12 vitamini alındığında vücut 1 yıl süreyle onu kullanır. İmmun sistem kötü ise, gıdalarla yeterince B12 vitamini alındığı halde, intrensek faktör yeterince salgılanamaz ve B12 yetmezliği oluşur. Uzun süre kullanılan mide ilaçları, diyabet ilaçları mide küçültme ameliyatı sonrası B12 vitamini emilimi bozulur. Vejeteryanlar B12 vitamini içeren hayvansal gıdaları tüketmedikleri için B12 vitamini eksikliği yaşarlar. Bu konuda sıkı takiple gereğinde ilaç olarak takviye verilir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

B12 vitamini eksikliğinde sağlıklı yaşam mümkün değildir. B12 vitamini yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırır. Demir ve folik asitle beraber kan yapımı için çok önemli bir faktördür. Sinir hücrelerinin fonksiyonları için çok önemlidir. Eksikliğinde sinir sistemi hastalıkları, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, stres, vücutta yaygın ağrılar, bunama, metabolik hızın zayıflaması, öğrenme güçlüğü , el ve ayaklarda karıncalanma, huzursuzluk gibi problemler ortaya çıkar.

B12 vitamini kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, balık, süt, fermente edilmiş gıdalarda bulunur.

Faydalı olduğu düşünülerek, gerekmediği halde, kontrolsuz B12 vitamini alınması sakıncalıdır. Eksikliği kadar fazlası da zararlıdır.

 

Yukarı Çık