WhatsApp
TR EN

Ascus kanser belirtisi mi?

Ascus kanser belirtisi mi?

Ascus kanser belirtisi mi?

ASCUS nedir?

Rahim ağzı “smear” taramalarında rapor edilen bir patoloji sonucudur. Anlamı; ”önemi belirlenemeyen atipik hücreler” demektir. Genellikle iyi huylu bir durumdur. Sıklıkla vajina-serviks enfeksiyonlarından kaynaklanır. Çok büyük oranda HPV enfeksiyonuna bağlıdır, nonspesifik enfeksiyon etkenleri ile de oluşabilir.

ASCUS durumunda izlenebilecek yollar :

1.Tekrar smear alınması: Bu durumda smear tekrarından önce antienfektif ovul ile tedavi verilmelidir. Vücudun bağışıklık sisteminin, anormal hücreleri yok etme ve kendini iyileştirme çabaları vardır. Bekleme dönemini takiben hücresel değişiklik çoğunlukla gerilemekte ve sonuç normale dönmektedir. Bu normale dönüş(regresyon) oranı ~%60’dır. Smear 4-6 ay sonra tekrar alınmalıdır.

2. ASCUS tanısının HPV ile ilgisi düşünülerek, hangi HPV tipinden geliştiği araştırılabilir. HPV tiplemesi ve eğer kanser oluşturabilen HPV tiplerden biri çıkarsa yapılması gereken kolposkopi eşliğinde biopsi almaktır. Kolposkopi, rahim ağzı yüzeyini gözümüzün görebildiğinden daha fazla büyüterek şüpheli bölgeleri görmemizi ve rahim ağzına sürdüğümüz bazı solusyonlar suretiyle kanser açısından şüpheli alanları belirlememize yarar. Böylece biopsi körlemesine değil özellikle şüpheli alanlardan alınmış olur. Biopsi sonucuna göre uygulanacak tedaviler için Serviks Biopsi Sonuçları makalesine bakınız.

3. LEEP yapılması. Bu yöntem rahim ağzından ince bir tabakanın elektrik akımı yardımıyla kesilip alınmasıdır. Alınan doku patolojiye gönderilerek doku tanısı alınır.

Bu konuda çok önemli bir husus: ASCUS tanısının, smear sonucu verilen bir teşhis olduğu, “CIN I, CIN II, CIN III veya CIS” gibi Biopsi sonucu elde edilen doku tanısı olmadığıdır. Smear sonucu alınan tanılar gerçek doku tanısı ile her zaman tam uyumlu olmayabilirler. 

ASCUS tanısı alan smear’lerin doku tanılarında CIN II veya CIN III olasılığı ancak %10 civarında iken, kanser ihtimali ancak %0,1(bindebir) civarındadır. CIN I, CIN II veya CIN III gibi doku tanıları ancak biopsi ile elde edilir. CIN nedir? 

Yukarı Çık