WhatsApp
TR EN

Anormal Smear Sonuçları

Anormal Smear Sonuçları

Anormal Smear Sonuçları

SMEAR nedir?

İnce bir tabaka halinde hücrelerin bir cam üzerine yayılması ve hücrelerin yapısının mikroskop ile incelenmesini ifade eder. Jinekolojide yaygın olarak bilinen ve sık kullanılan bir tetkik olarak rahim ağzı hücrelerinin incelenmesi yöntemidir. Genellikle rahim ağzına sürtülen bir fırça ile toplanan hücreler ince bir camın üzerine yayılarak yada son yıllarda olduğu gibi taşıyıcı bir sıvı (medium) içerisine konularak patoloji laboratuarına gönderilir.

Yapılan inceleme sonuçlarında ortalama %5~10 sitolojik anormallik (anormal hücre yapısı) görülmektedir. Smear sonucunda alınabilecek teşhisler ve görülme oaranı:

ASC-US ~ %4,5

ASC-H ~%1

L-SIL ~ %1,5

H-SIL ~ %0,5

AGC ~ %0,3

Kanser hücresi ~%0,02

Smear sonucundaki teşhisler ile Biopsi sonucundaki teşhisleri birbiri ile karıştırmamak gerekir. CIN I, CIN II, CIN III, CIS gibi teşhisler Biopsi sonucunda elde edilir. Smear sonucu teşhisler dokudaki hastalığın ciddiyeti ile tam uyumlu olmayabilir. Kesin olan Biopsi sonucu tanıdır.

ASCUS: (Atypical squamous cells of undetermined significance) ”önemi belirlenemeyen atipik hücreler” demektir. 

ASC-H: (Atypical squamous cells of H-SIL)

L-SIL: (Low-grade Squamous Intraepithelial Lesion). Genellikle HPV infeksiyonundan kaynaklanan hafif displaziyi (CIN I) gösterir. Hafif Displazi kendiliğinden iyileşebilir bir durum olduğundan, bu smear sonucu ile “bekle-gör” politikası izlenebilir; bu durumda 4~6ay sonra smear tekrarlanmalıdır. Daha az bir ihtimalle CIN II/ III de olabileceği için bazı hekimler Kolposkopi eşliğinde biopsi yapmayı tercih ederler böylece CIN I lezyonu, daha ciddi olan diğerlerinden daha erken bir dönemde ayırmak isterler. Smear sonucu L-SIL olanlarda Biopsi %50~60 CIN I ; %15~20 CIN II/ III olabilir; hiçbir patoloji de olmayabilir.

H-SIL: (High-grade Squamous Intraepithelial Lesion). Bu durum büyük oranda şiddetli displazi (CIN II/ III) ile ilgilidir. (bkz. Serviks Biopsi Sonuçları) küçük bir oranda rahim ağzı kanseri de tesbit edilebilir(%1~2). Bu durumda yapılması gereken Kolposkopi ile Biopsi alınması yada LEEP uygulanmasıdır. Rahim ağzı dokusunda hastalığın ne olduğu ancak biopsi ile gösterilebilir.

AGC / AGUS : (abnormal glanduler cells / atypical glandular cells of undetermined) Rahim ağzında 2tip hücre bulunmaktadır. Rahim ağzı dış yüzeyinde yassı epitel (Squamous epithelium) ve rahim ağzı kanalının içinde, salgı üreten, bez yapısında epitel (Glanduler epithelium.) Bu teşhis bez yapısındaki hücrelerden kaynaklanan anormallikleri gösterir. Kolposkopi altında biopsi ve ECC (endoservikal küretaj) gerektirir.

Squamous cell carsinoma : Yassı epitel kaynaklı kanser hücresi görüldüğünü gösterir. Kanserin rahim ağzında yaygınlık derecesine göre evrelendirilerek, evresine uygun tedavi planlanır.

Yukarı Çık