WhatsApp
TR EN

Anne/baba olmaya hazır mısınız

Anne/baba olmaya hazır mısınız

Anne/baba olmaya hazır mısınız

 

Anne/Baba olmaya hazır mısınız?

Anne/baba adayı olmak sıkça hazırlıksız yaşanan bir durumdur. Neyse ki,‘’biz çocuk sahibi olmayı planlıyoruz ‘’diyerek hekime gelen çiftlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu görüşme bize hazırlık yapma fırsatı tanıyor. Bu hazırlıkları şöyle özetleyebiliriz.

Gebeliğe hazırlanmak amacıyla bir hekimle görüşmüşseniz size sorulacak ilk sorulardan biri kan grubunuzdur. Anne adayının kan grubu Rh(-), baba adayının kan grubu Rh(+) olduğunda, kan uyuşmazlığı (Rh uygunsuzluğu) söz konusudur. Kan gruplarımız doğuştan bellidir ve değişmez. Kan uyuşmazlığı, farkında olunduğu ve gerekli tedbirler alındığı sürece tehlikeli değildir. Gebelikten önce yapılacak aşı vb. gibi bir şey yoktur, gebelik takibinde yapılacaklar için doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Hekiminizin isteyeceği testlerden birisi de hemogram (kan sayımı) dır.Kan sayımınız düşükse (anemi) , sebebi araştırılacak ( talasemi taşıyıcılığı, demir eksikliği, b12 vitamini eksikliği vb) ve nedene yönelik tedavi verilecektir. Anemi gebelik öncesinde düzeltilmez ise, yaşam konforunuzu ve gebelikle ilgili hissettiklerinizi çok olumsuz etkileyecek bir durumdur. Gebe bir kadını, gebe kaldığı andan doğuma kadar, sürekli tırmanmaya çalışan bir dağcıya benzetecek olursak, normal şartlarda çok efor isteyen bu durum anemi ile daha da zorlaşacaktır.

Akdenize kıyısı olan bölgelerde daha sık görülen Talassemi (Akdeniz anemisi) ,anne/babadan çocuğa geçen bir çeşit anemi ( kansızlık) tır. Anne/babadan sadece birinde taşıyıcılık varsa çocuk taşıyıcı olacaktır. Anne/babanın her ikisi de taşıyıcı ise çocuğun Talassemi hastası olma ihtimali olacaktır ki, bu tür durumlarda gebelik öncesi danışmanlık şarttır.Talassemi testi (hemoglobin elektroforezi) çok basit bir kan testidir.

Annedeki bazı enfeksiyon hastalıkları(frengi, toxoplasma gibi)anne adayından bebeğe geçebileceğinden gebelik öncesi tespit edilmeleri, gerekiyorsa tedavileri önemlidir.
İstenen testlerden biri Rubella(kızamıkçık) testidir. EğerRubella bağışık( kızamıkçık hastalığı geçirerek ya da aşılanarak bağışıklık kazanmış olabilirsiniz) değilseniz, aşılanmanız ve sonrasında 3 ay korunmanız , gebe kalmamanız gerekecektir.

Hepatit-B testiniz de istenecek testlerden birisidir. Eğer bağışık değilseniz gebelik öncesi aşılanmanız uygun olur. Hepatit-B aşılaması gebelik döneminde de yapılabilir.

Guatr bezinizin çalışmasıyla ilgili test de önemlidir. Guatr bezinin yavaş çalışması (hipotroidi) da,hızlı çalışması ( hipertroidi) da bebeğin sağlığını etkileyeceğinden gebelik öncesi saptanması ve tedavisi önemlidir.

Gebelik kilo kontrolunun zor olduğu bir dönemdir.Aşırı kilo almadan, sağlıklı beslenerek gebeliği tamamlamak amaçlanıyorsa,varsa fazla kilolardan gebelikten önce kurtulmak çok yerinde olacaktır.

Sigara alışkanlığınız varsa, bırakmak için çok uygun bir dönemdesiniz. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için yapabileceğiniz en güzel hazırlıklardan biri de budur. Gebelik başladıktan sonra sigarayı bırakmaya çalışmanın ne kadar zor olduğunu yaşayanlara sorun.

Tüm bunlar sağlıklı bir hanımla ilgili hazırlıklardır. Tanı konulmuş bir hastalığınız varsa buna yönelik ayrıntılı değerlendirme yapılmalıdır.

Örneğin sara (epilepsi) hastalarının gebelik öncesi kendilerini takip eden nöroloji hekimiyle görüşüp, gebelik planladıklarını ve tedavilerinin buna göre ayarlanmasını sağlamaları gerekir. Çünkü epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bebeğe zarar verecektir.

Diyabeti olan hanımların, gebe kalmadan önce son birkaç ay içinde kan şekeri düzeyleri normal sınırlarda olmazsa yine bebek için doğuştan bazı hastalıkların riski artacaktır.

Özetle; tanı konulmuş kronik bir hastalığı olan hanımların, hamile kalmadan birkaç ay önce bu hastalıklarını takip eden hekimle de görüşerek, hastalığın ve tedavisinin bebeğe etkileri, gebeliğin hastalığın seyrine etkileri konusunda ayrıntılı bilgi almaları ve gerekli hazırlığı yapmaları çok doğru olacaktır.

Gebelik öncesi önemli bir hazırlık ta ağız ve diş sağlığınız konusundadır. Her ne kadar diş tedavilerinin pek çoğunun lokal anesteziyle yapılmasına gebelik boyunca izin veriyorsak ta özellikle gebeliğin ilk 3 ayında diş hekimleri haklı olarak çok rahat davranamıyorlar. Sağlıklı bir ağız yaşam boyu olduğu gibi gebelik süresince de pek çok riskli durumdan korunma sağlayacaktır.

Eğer çalışan bir hanımsanız işinizle ilgili düşünmeniz gereken ayrıntılar vardır. Röntgen ışınlarına maruz kalıyorsanız, bazı kimyasallar maddelerle temas halindeyseniz, işinizin yoğun olduğu ve gereğinde istirahat edemeyeceğiniz durumlar söz konusu ise , bu konuda yapılabilecekler için hekiminiz ve işyerinizle görüşmelisiniz.Yani ‘’çocuk ta yaparım kariyer de ;; diyorsanız birçok şeyi önceden düşünmek zorundasınız.

''Gebelik öncesinde yapılacak hazırlıklar bile bu kadar çoksa ya sonrası ? '' demeyin. Tüm bunlar karşılaşabileceğiniz ve çözümü çok zor olabilecek pek çok problemden sizi kurtaracak inanın.

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık