WhatsApp
TR EN

ANNE ADAYLARININ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

ANNE ADAYLARININ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

ANNE ADAYLARININ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Gebeliğe hazırlanan hanımlar tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır. Çünkü plak birikimi, ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki vardır.
Gebelikte dişlerden kalsiyum kaybının olduğu ve diş kaybına varan sıkıntıların yaşanabileceği konuşulur. Beslenmede kalsiyum eksiği varsa, kalsiyum anne adayının dişlerinden değil tüm vücut kemiklerinden çözünerek sağlanmaktadır. A,C,D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler olan meyveler ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile et, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.
Gebelikte tükürükteki asit miktarı artmakta ve dişler çürümeye yatkın hale gelmektedir. İlk aylarda görülebilen kusma sonrasında, annenin ağız hijyenine dikkat etmemesi de çürük riskini arttırmaktadır. Kusma sonrası ağız içindeki asidik sıvı bol su ile çalkalanmalı ve dişler hemen değil yarım saat sonra fırçalanmalıdır. Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalı (özellikle yemek aralarında), kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
Dişetlerinde sorunu olan anne adayları ağız bakımına dikkat etmezlerse, gebelikte artan östrojen ve progesteron etkisiyle dişeti sorunları artar. Dişetleri kanayan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Bu durum, dişler üzerinde daha fazla bakteri birikmesine ve dişetlerinde şişlik, kızarıklık ve daha çok kanamaya neden olur. Buna “Gebelik Gingivitisi” denir. Genellikle, gebeliğin 2. ayında başlayıp, 8. ayında en üst seviyeye çıkar. Dişeti iltihabı dişlerin ve dişetlerinin etkin bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az 2 kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Diş araları diş ipi ile temizlenmelidir. Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve dişeti hassasiyetini azaltır. Ağız bakımı iyi olmayan ve dişetlerinde iltihap olan gebelerin dişetlerinde “Gebelik Tümörü” gelişme riski de vardır. Bunlar iltihaba bağlı gelişen dişeti büyümeleridir. Genellikle doğum sonrası kendiliğinden geçmektedir, ancak çiğneme, fırçalama güçlüğü ve aşırı ağrı gibi sorunlara neden oluyorsa müdahele gerekebilir.
Gebeliğin ilk üç ayında, bebeğin organ gelişim evresi olduğu için acil olmayan önemli diş tedavilerinden kaçınılmalı, tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir.
Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda diş tedavisi yapılmalıdır.
Gebeliğin son üç ayında tedavi için gerekli pozisyonları rahat alamaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir.

Hamilelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın, diş tedavilerinde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır.
Antibiyotik kullanımı özellikle Penisilin ve türevleri (amoxicilline vs. ) kullanımını bebek için herhangi bir sakıncası yoktur.Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde "tetrasiklin renklenmeleri" dediğimiz lekeleri oluşur.
Ağrı kesici olarak parasetamol içeren ağrı kesiciler tercih edilir.
Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinalarında radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalı, eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa,anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli, hızlı film kullanarak ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır.

Bebeğin diş sağlığı için alınması gereken önlemler var mıdır?
Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Diş sağlığı için protein, A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler) C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) nden zengin gıdaların yeterince alınması gerekir. Bunun yanı sıra bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecektir. Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak, çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır.

 

Yukarı Çık