WhatsApp
TR EN

ANNE ADAYLARINA GİYİM ÖNERİLERİ

ANNE ADAYLARINA GİYİM ÖNERİLERİ

ANNE ADAYLARINA GİYİM ÖNERİLERİ

GEBELİKTE GİYİM

Moda, kişisel zevkler, vücut yapınız, kilonuz, nasıl görünmek istediğiniz, alım gücünüz gibi pek çok ayrıntı giyim tarzınızı etkiler. Biz işin sağlık, hijyen ve koruyucu hekimlik yönünden söz etmek istiyoruz.

Ayakkabıdan başlayalım.

Hani büyükler daha gebeliğinizi öğrenir öğrenmez “Aman evladım, artık topuklu giymek yok.’’diye başlarlar ya. Düz ayakkabı sağlıklı ayakkabı demek değildir her zaman. Ayak yapınıza uygun, uzun süre ayakta kalmak ya da yürümekle ayağınızı rahatsız etmeyen ayakkabıyı seçin. Gün boyu ayakta iseniz, sürekli aynı ayakkabıyı kullanmayın, hatta gün içinde ayakkabı değiştirerek ayak ve omurganızın hep aynı noktalarına sürekli yük binmesine engel olun. Mümkün olduğunca, kapalı ayakkabıda bile ayağınızın havalanmasını sağlayacak seçimler yapın, ayaklarınız terliyorsa, terinizi emecek pamuklu çorap kullanın. Peki ben çok alışığım ve hiç rahatsız olmuyorum, niye topuklu ayakkabımdan vazgeçeyim? Bebeğiniz büyüdükçe, farkında olmadan omuzlarınızı geriye atıp, bel çukurunuzu artırarak yeni bir duruşunuz olacak. Siz de topuklu ayakkabı ile rahatsız olmaya başlayacaksınız. Bir de şunu düşünün. Ayak bileğinizi burktunuz. Çok canınız acıyor. Bir hastaneye gittiğinizde doktorunuz hemen ayak bileğinizin bir röntgenini çekmek isteyecek. Bebeği söylediğinizde de röntgen çekmekten vazgeçecek, tanısı kesin olamayacak ve size sadece parasetamol içeren bir ağrı kesici önerecek. Daha güçlü bir ağrı kesiciye ihtiyacınız olsa bile bebeği düşündüğünüz için kullanamayacaksınız.

İç çamaşırınız, pamuklu, teri emen bir çamaşır olmalı. Sentetik çamaşırlar teri emmez ve genital bölgenin iyi havalanmasına engel olduğu için, vaginanın doğal ortamının bozulmasına neden olur ve enfeksiyona zemin hazırlar. Çamaşırınız ya kaynar suda yıkayın ya da mutlaka ütüleyin. Her gün değişin.

Sütyeniniz, tam bedeninize uygun sağlam askılı bir sütyen olmalı. Gebeliğin 2. yarısında göğüsleriniz büyüyecek, beden değişikliği yapmanız gerekecek. Bu dönemde balenli bir +sütyen kullanırsanız, metal mikro travmalarla temas ettiği bölgede ciddi ağrıya neden olabilir. Artık balensiz bir sütyen kullanmalısınız.

Pantolon beli ne kadar sıkı olmalı? Bebeği rahatsız eder mi? Pantolonun beli cildinizde iz bırakacak kadar sıkıysa sizi rahatsız eder. Sizi rahatsız etmiyorsa, bebeği de rahatsız etmez.

Cildinize temas eden kumaş, dokuma vb. sağlığa zararlı boya ve kimyasallarla işlem görmemiş olması önemli bir ayrıntıdır. İnce/çok katlı giyinin ki gün içindeki sıcaklık değişimlerine uyum sağlayabilesiniz.

Güneşte uzun süre kalacaksanız, gerek güneş çarpmasında korunmak için, gerekse yüzünüzde güneş lekeleri oluşmasın diye uygun bir şapka kullanmanız güzel olur.

Kısa zamanda, hayatınızda hiç almadığınız kadar hızla kilo alacağınızı düşünerek alışveriş yapmanızda fayda var.

Şanslısınız, anneleriniz sizin kadar şık hamile kıyafeti giyememişlerdi.

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık