WhatsApp
TR EN
AIDS

AIDS

AIDS, “Sonradan edinilmiş bağışıklık yoksunluğu hastalığı” olarak tercüme edilebilecek İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Yani söz konusu olan bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirememesidir. Bağışıklık sistemi, enfeksiyonlara ve her türlü yabancı maddelere karşı vücudu koruyan, bedenimizde zarar verebilecek anormal yapıdaki hücre oluşumlarını yok eden bir sistemdir. Bu sistemin çökmesi ölümcül enfeksiyonların ve kanserin oluşmasına yol açar.

HIV in bulaşma yolları AIDS hastalığını oluşturan HIV isimli bir virüsdür. Bu virus kan, kan ürünleri, cinsel organların sıvıları ve meni ile insandan insana bulaşır. Emziren anneden bebeğe süt yoluyla veya HIV taşıyan gebenin rahmindeki bebeğe plasenta yoluyla da bulaşabilir. Öksürükle, hapşırıkla ya da el sıkışmakla, öpüşmekle veya olağan temas yoluyla bulaşmaz. Dış ortamda oldukça dayanıksız olan virüs vücut dışında uzun süre canlı kalamaz. Bu nedenle ortak kullanılan eşyalar çatal, kaşık, tabak; yiyecekler, içecekler; yüzme havuzu, duş, tuvalet, sauna, hamam; telefon, böcek sokması gibi yollarla bulaşmaz. Kan ve cinsel sıvılar ile bulaştığı için cinsel organlarda mevcut bir yara varsa bulaşması daha kolaydır. Bu nedenle frengi, genital herpes (Uçuk), bel soğukluğu (Gonore) ve Klamidya gibi cinsel hastalıkların cinsel bölgelerde yol açtığı yaralar ve doku bozulmaları, HIV bulaşma riskini artırır.
Şu an HIV’in dünyada en yaygın bulaşma şekli anal ilişkidir. Homoseksüel veya heteroseksüel her iki yolla da olabilir. Ayrıca aynı enjektörü kullanan bağımlılarda da HIV yaygındır. Kan yoluyla bulaşabildiği için ortak kullanılan jilet veya cerrahi aletler, döğme yada akupunktur iğneleri, diş hekimliği aletleri kullanıldıktan sonra çok iyi sterilize edilmelidir. HIV taşıyan kişinin açık yaraları mutlaka kapatılmalı ve başka kişileri teması önlenmelidir. HIV taşıyan kişiler asla kan bağışı yapmamalıdır. Korunmada cinsel ilişkide prezervatif kullanımı çok önemlidir.
HIV virüsü alındıktan yani HIV virüsü kana bulaştıktan sonra uzun yıllar belirti vermeyebilir ve kişi kendini iyi hissedebilir. Bazı vakalarda, HIV pozitif bir kimsenin 8 ila 10 yıl AIDS'e yakalanmadığı görülmüştür. Bulaşma gerçekleştikten en az 3 ay sonra yapılan ELİSA testleri ile en doğru sonucu alınabilir. HIV virüsü kanda T-lenfosit denilen bağışıklık hücrelerine yerleşir ve bu hücrelerin yıkımına yol açar. Bunun sonucu normalde zararsız olan birçok hastalık ağır şekilde gelişir. Fırsatçı mikropların oluşturduğu hastalıklar, ciddi mantar enfeksiyonları, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, leke ve yaralar, lenf bezlerinde büyümeler, uzun süreli ateş, kilo kaybı, öksürük, ishal baş gösterir. Ne yazık ki şu an için AIDS’i tedavi eden kesin bir ilaç mevcut değildir henüz aşı geliştirilmemiştir, korunma esastır.

Yukarı Çık