WhatsApp
TR EN

2 YAŞ SENDROMU

2 YAŞ SENDROMU

2 YAŞ SENDROMU

2 YAŞ SENDROMU

2 yaş sendromu, bebeklikten çocukluğa geçiş sırasında karşılaşılan, bir takım sorunların yaşandığı özel bir dönemdir. Genelde 18 ay civarında başlar ki, bu dönem genellikle bebeklerin yürümeye başlayıp bağımsız hareket ettikleri döneme denk gelir ve çocuk 3-3.5 yaş civarına gelene kadar devam eder.

2 yaş sendromu, ebeveynlerin çocuk gelişiminde en çok zorlandığı dönemlerden biridir. Bu dönemde karşılaşılan başlıca sorunlar:

"Ben yapacağım" tutturmaları, isteklerinde ısrarcı olmak, söz dinlememek, istenilenin aksini yapmak, kıskançlık, titizlik, takıntılar ve utangaçlık
İştah problemleri
Uyku düzeninde bozukluklar, yatmak istememek
Öfke nöbetleri; anne-baba- çocuklara vurmak, ısırmak, kendine zarar vermek; kafasını vurmak, kendini yere fırlatmak, durmadan ağlamak
Tuvalet sorunları

Çocuğunda 2 yaş sendromu belirtileri gözlemleyen ebeveynlerin bilmesi gereken ilk şey, bu davranışların dönemsel bir tutum olduğu ve yaşanan sorunların çok uzamadan çözülebilecek olduğudur. Ebeveynlerin bu dönemde, dikkatli ve soğukkanlı bir şekilde hareket etmesi ve çatışma anlarında çocuğun dikkatini farklı yönlere çekmesi önerilir. Öfke nöbetleri çocuğa ve çevresine zarar verecek boyutlardaysa muhakkak profesyonel destek alınmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, küçük yaşlardaki çocukların kendine ve çevreye zarar vermemek koşuluyla keşfetmesine, karıştırmasına, deneyimlemesine izin verilmelidir. Böyle yetiştirilen çocukların benlik ve kişilik oluşumları daha sağlıklıdır ve daha özgüvenli bireyler olabilirler.

Dr.Bilge Ateş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yukarı Çık