WhatsApp
TR EN

Sağlıklı Bir Yıl Başı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Bir Yıl Başı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Bir Yıl Başı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşit çeşit yemekler, yemeklerle tüketilen yüksek kalorili içecekler, bir arada saatlerce süren masa başı sohbetleri derken çok eğlenerek hatırladığınız yılbaşı geceleri; sonrasında yeme-içme konusunda aşırıya kaçma, mide ve barsak sorunlarına, baş ağrılarına ve daha da önemlisi ani kilo artışlarına neden olabiliyor.

Peki yeni yıla eğlenceli ve mutlu girmekle beraber sağlıklı ve zinde girmek mümkün mü ? Sofralarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle daha sağlıklı bir yılbaşı menüsü hazırlamak elbette mümkün.

Yılbaşı sofralarına asla aç oturmayın!

Gün içerisinde dengeli bir beslenme planı ile akşam tüketeceğiniz yemeğin miktarını ayarlamak çok daha kolay olacaktır. Akşam harika bir menü beni bekliyor diyip gün içerisinde bir şeyler yemeyi ihmal etmek, hem miktar kontrolü yapmakta zorluk çıkaracaktır, hem de mide ve barsak sorunlarını beraberinde getirecektir.

Yine de, ben akşam güzel bir yemek yiyeceğim kaçarı yok diyorsanız gün içersinde daha hafif beslenmeye çalışın. Sabah ve öğle öğünlerinde tükettiğiniz besinlerin daha düşük kalorili olmasına dikkat ediniz. Örneğin; sabah sütle hazırlayacağınız bir yulaflı öğün, öğlen ise sıcak bir corba yanında yoğurdunuz ve salatanızı ekleyerek dengeleyebilirsiniz.

Hazırlanan menülerde bu noktalara dikkat edin.

Yapılan yemeklerin kalori bakımından yüksek olmaması için yılbaşı akşamları hindi eti iyi bir tercih olacaktır. Yemekleri kızartma kavurma yerine buharda, ızgara veya fırında pişirmeye dikkat ediniz.

Yemeklerin yanında tüketilen, yemeklerin baş tacı, salata ve yoğurtlu mezeleri eklemeyi ihmal etmeyiniz.

Pilav ve makarna gibi yiyecekleri çok fazla tercih etmeyin. Eğer tüketecekseniz daha az miktarlarda, kepekli veya tam buğday şeklinde sağlıklı alternatiflerini tercih edin.
Tatlı tercihinizi yağ içermeyen meyve tatlılarından veya besleyici içeriği yüksek olan sütlü tatlılardan tercih etmeye çalışın. Örneğin; bir sütlaç, kabak tatlısı ya da bir ayva tatlısı gibi.

Yıl başı akşamları çoğunlukla tercih edilen alkolün 1gramının 7 kalori olduğunu, yani 9 kalori olan yağ kadar kaloriye sahip olduğunu unutmayın. Bu yüzden tükettiniz içkinin miktar kontrolüne dikkat edin. Özellikle bira ve şarap diğer içkilere göre daha az alkol içermektedir. Bu içkilerden 1 er kadeh tüketmek diğerlerine göre daha iyi bir alternatif olacaktır.


Ayrıca içkinin diüretik etkisiyle vücutta su, vitamin ve mineral kaybı olmaktadır. Bu yüzden özellikle ertesi gün suyunuza ek olarak maden suyu tüketmeye çalışın.
Su, iştah kontrolü sağlamada oldukça etkilidir. Akşam yemekten önce ve gece boyunca su tüketimini asla ihmal etmeyin.

Özellikle yemek sonrası miktarına dikkat edilmeden tüketilen kuruyemişler, sağlıklı oldukları kadar kalorileri yüksek besinlerdir. Bu yüzden kendinize ayrı bir kuruyemiş tabağı hazırlamaya calışın. İçerisine 5-6 adet badem, 5-6 parça ceviz, 3-4 adet kuru kayısı ya da kuru erik, az miktarda leblebi ekleyerek hem çeşitlilik sağlayabilir hem de porsiyon kontrolü yapabilirsiniz.

Yeni yıla nasıl girerseniz bütün seneniz öyle geçermiş. Siz de yemeklerinizi hazırlarken söylediklerimi göz önüne alarak yeni yıla daha sağlıklı girebilirsiniz.
Şimdiden herkese tüm isteklerini yerine geleceği, hayatında her daim mutluluğun eksik olmadığı, bol kahkahalı, az hüzünlü, her daim sağlıklı ve huzurlu olacağı bir yıl diliyorum.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden randevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık