WhatsApp
TR EN

Oruçlu zamanları ya da bayramı en sağlıklı nasıl geçirebilirim?

Oruçlu zamanları ya da bayramı en sağlıklı nasıl geçirebilirim?

Oruçlu zamanları ya da bayramı en sağlıklı nasıl geçirebilirim?

Ramazan Bayramına günler kala, orucun bittiği zamanlarda nasıl beslenmemiz gerekiyor, bayramı en sağlıklı nasıl geçirebiliriz biraz bunlardan bahsedelim size..

Öğün atlamayın: Ramazan boyunca uzun süre açlıkla savaşan ve yavaşlayan metabolizmanızı eski haline getirebilmek için yeniden öğün düzenine geçin. En önemli öğün kahvaltıdır, kahvaltısız güne başlamayın. Günde 3-4 saat aralıklarla beslenmeye özen gösterin.
Ağır yemeklere dikkat edin: Bayramla beraber sofralarınız da çeşit çeşit yemeklerle süslenecektir. Bayramda tercihiniz her zaman kızartmalar, çok şekerli, tuzlu besinlerden yana olmasın. Izgara, haşlama, fırında pişirme yöntemleriyle yapılan yemeklere ve sebzelere tabağınızda daha çok yer verin.
İçeceklere dikkat edin: Bayram sofralarında fark etmeden fazla kalori almayın. Gazlı, şekerli içecekler, meşrubatlar yerine, şekersiz gazlı içecekler veya meşrubatlar tercihiniz olsun.
Uyku düzeninizi yeniden yerine koyun: Özellikle 23.00- 05.00 arasında uykuda olmaya özen gösterin. Bu hem bağışıklığınızı düzene sokacaktır, hem de iştah hormonlarınızı dengede tutacaktır.
Bağırsaklarınızı mutlu edin: Ramazanla beraber maalesef ki bağırsaklarımızda kötü etkileniyor, bu yüzden öğünlerinizde mutlaka lifli, posalı beslenmeye özen gösterin. Bayramla beraber artacak öğünlerde porsiyon kontrolü sağlamayı unutmayın. Bununla beraber probiyotik takviyesi almakta bağırsaklarınızı mutlu edecektir.
Vücudunuzu susuz bırakmayın: Ramazanda ne kadar isteseniz de vücudunuzun istediği suyu yerine koyamıyorsunuz. O yüzden ramazanın bitişiyle beraber vücudunuzun istediği su miktarını yerine koyun. Unutmayın bayram boyunca içilen çay- kahve miktarı vücudunuzdan su atımına neden olacaktır. Ne kadar çok kahve-çay tüketiyorsanız o miktarda su tüketiminizi de arttırmalısınız.
Tatlı çeşitlerine-miktarlarına dikkat edin: Bayram denilince ilk akla gelen tabiî ki tatlı! Tatlılardan tamamen uzak durmanız beklenemez. Ama bunu en alt seviyeye indirmek sizin elinizde. Mümkün olduğu kadar tatlı hakkınızı sütlü tatlı-dondurmalardan yana kullanın. Ayrıca 1 dilim baklavanın ortalama 250 kalori ve 2 adet lokumun yaklaşık 70 kalori civarında olduğunu unutmayın.

Herkese şimdiden hayırlı bayramlar diliyorum :)

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık