WhatsApp
TR EN

Kimyasal gebelik nedir

Kimyasal gebelik nedir

Kimyasal gebelik nedir

Sperm ve yumurta ile sorunsuz bir şekilde döllenmenin olması fakat döllenmiş yumurta sağlıklı embriyoya dönüşemeden, rahim duvarına yerleşemeden atılması durumudur.

Kimyasal gebelik belirtileri nedir ?

Düzenli adet göen bayanlarda adet kanamasının bir kaç gün gecikmesi sonrası yapılan testle gebelik testinin pozitif çıkması fakat ultrasonla görülmemesinden sonra başlayan normalden biraz fazla adet kanaması ve kasık ağrısı ile kendini gösteren durumdur. Kimyasal gebelikte parça düşmez çünkü parça düşecek kadar gebelik ürünü büyümemiştir.

Kimyasal gebelik neden olur ?

Çok büyük bir kısmını anne ve babadan gelen kromozomların bebekte kusurlu bir şekilde yerleşmesi sonucunda oluşan bebekteki genetik (kromozomal) bozukluklardır. Sonuç olarak genetik olarak kusurlu oluşan döllenmiş yumurta anne rahmine tutunamadan rahim dışına atılmaktadır. Daha az görülen sebepler ise rahim duvarındaki bozukluklar, annenin hormonal bozukluklarıda sayılabilir.

Kimyasal gebelik yaşayanlar:

Kimyasal gebelik psikolojik olarak önce mutluluğu sonra hüznü yaşadıklarında bir sonraki gebeliklerinde de aynı durumu yaşanabileceği kaygısını getirir. Çünkü bayanlar daha çok bu durumu normal bir düşük olarak veya bebek kaybı olarak değerlendiriler. Bu yaşanılan durumu aileye iyi anlatılması gerekir.
Kimyasal gebelik sonrası hamilelik tekrar olabilir ,bu durum bir kısırlık sebebi değildir.

Kimyasal gebelikten sonra adet ne zaman görülür ?

Bir ay veya iki ay adet düzensizliği olabilir fakat sonrasında hastalar tekrar düzenli adet görmeye başlar.
Kimyasal gebelikte kürtaja gerek var mı ?
Rahim duvarına yapışma olayı gerçekleşmediğinden kürtaja veya rahim içinin temizlenmesine gerek yoktur.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden randevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık