WhatsApp
TR EN

ÇOCUK VE SİGARA

ÇOCUK VE SİGARA

ÇOCUK VE SİGARA

Sigaranın çocuk üzerindeki olumsuz etkileri

Tütün kullanımı, dünyada ikinci sırada gelen ölüm nedenidir. Sigaranın neden olduğu ölümler ve hastalıklar dışında ekonomik olarak da zararı büyüktür. Sigara ve sigara dumanı son derece zehirli 4000’den fazla kimyasal madde içermektedir.

Nikotin en yaygın bağımlılık yapan maddedir ve vücutta uyarıcı etkisi vardır. Kan dolaşımının hızlanmasına ve böbrek üstü hormonun salgılanmasına neden olur.. Karbon monoksit oksijen yerine hemoglobine bağlanır, hücrelere taşınır ve hücrelerin oksijen gereksinimin karşılanmasını engeller. Katran ise solunum sistemindeki tüycükler üzerine yapışır ve onların hareketlerini bozar. Sigaranın zararlı etkileri sadece kullanıcıyla sınırlı değildir. Sigara dumanı ortamında bulunan kişiler kendileri sigara kullanmasa da zarar görmektedir.

Bebekler ve çocuklar sigara kullanmayan ama en çok etkilenen risk grubudur. Gebelik süresinde düşükler, plasenta hasarları, erken membran yırtıklar, doğum eylemi, düşük doğum kilosu ve ani bebek ölümlerin sebepleri arasında sigara önemli bir oranda yer almaktadır. Perinatal bebek ölümleri iki kat artmaktadır.

Sigaranın yeni doğan bebeklere etkilerini sıralarsak:

-Erken dönemde anne sütü verme süresi kısalmakta, ani bebek ölüm sayıları artmaktadır. Bebek kolik ağrıları daha yoğundur. Gözde retinal damar bozulumları bilinmektedir. Teratogenez etkiyle yarık damak, yarık dudak anomalileri sıklaşmıştır. Kafa kemiklerinin erken kapanması ve küçük kafa yapısı ilişkilendirilmektedir

-Geç dönemde ise: solunum sistemi en çok etkilenen yapıdır.Astıma benzer tablolar görülmekte,solunum fonksiyon testleri bozulmaktadır.Hışıltılı solumadan astıma ciddi oranlarda artış saptanmaktadır. Psikososyal yapıda davranış bozuklukları, hiperaktivite, öğrenme güçlükleri, şuç işlemeye eğilimin arttığını gösteren araştırmalar mevcut. Kanser vakalarının artışı dikkat çekmektedir. Sık enfeksiyon hastalıkları, orta kulakla ilgili sorunlar bilinmektedir.

Çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içilmesine izin vermeyin

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık