WhatsApp
TR EN

Beyaz, Yeşil ve Siyah Çay

Beyaz, Yeşil ve Siyah Çay

Beyaz, Yeşil ve Siyah Çay

Beyaz, yeşil ve siyah çay çeşitleri camellia sinensis bitkisinin yaprak ve tomurcuklarından elde edilir. Bu yapraklar arasındaki fark işlenme sırasındaki oksidasyon farkından dolayı ortaya çıkar.

BEYAZ ÇAY: En az işlenmiş çay türüdür. Oksidasyona uğramadıkları için antioksidan olma özelliklerini korurlar. Bu yüzdende demlendiğinde çoğu suya renk vermez.

Beyaz çayın vücuttaki etkileri göz önünde tutulduğunda, zayıflama diyeti uygularken yağ yakımını hızlandırıp ödem atıcı özelliklerinden dolayı diyetteki etkinliği arttırılabilir. Tabi her şeyin ölçüsü olduğu gibi beyaz çay tüketmenin de ölçüsü, günde 2-3 fincan kadardır.

YEŞİL ÇAY: Az miktarda da olsa oksidasyona uğrayan bir çay türüdür. Yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Beyaz çaya oranla daha fazla aromalı ve kafein içeriği biraz daha yüksektir. Oksidasyona uğramasından dolayı, tatlı, yumuşak ve lezzetli bir tadı vardır.

Yeşil çay da beyaz çay gibi antioksidan içeriği oldukça yüksek bir çaydır. Aynı zamanda yapısında bulunan polifenoller kolesterol düşürücü etki göstererek kalp hastalıklarına karşı koruyuculuk gösterir ve meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin görülme riskini azaltır. Yağ yakımını hızlandırması ve metabolizma hızlandırması gibi özellikleri sayesinde ise zayıflama diyetlerinde sıklıkla yer verilir. Yeşil çay tüketme önerisi ise günde en fazla 3 fincandır.

SİYAH ÇAY: Diğer çaylara göre oksitlenme oranı en yüksek çaylardan bir tanesidir, tamamen fermante bir üründür. En az antioksidan içeriğine sahip çay siyah çaydır. Kafein miktarı diğer çaylara göre daha yüksek olduğu için, gün içerisinde enerji artışına sebep olur.

Taze, demlenmiş açık çay içmek kilo vermeyi olumsuz yönde etkilemez. Günlük tüketim miktarı 5-6 fincandır.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık