WhatsApp
TR EN

B 12 VİTAMİNİ

B 12 VİTAMİNİ

B 12 VİTAMİNİ

B 12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda bulunan, hayvanların kalın barsağında üretilen bir vitamindir. İnsan kalın barsağında bir miktar üretilse de emilimi ince barsaktan olduğu için ( gıdalar önce ince barsaktan sonra kalın barsaktan geçer ) kendi ürettiğimiz b 12 vitamininden faydalanamayız.
Mide asidimiz gıdalarla aldığımız b 12 vitaminine zarar verir. B 12 vitaminini mide asidinden korumak için intrensek faktör denen bir madde salgılanır. B 12 vitaminine bağlanıp onu koruyarak taşınmasına yardımcı olur. Vücut b 12 vitamininin ihtiyacı kadarını kullanır, fazlasını karaciğerde depolar. Yeteri kadar b 12 vitamini alındığında vücut 1 yıl süreyle onu kullanır. Immun sistem kötü ise, gıdalarla yeterince b 12 vitamini alındığı halde, intrensek faktör yeterince salgılanamaz ve b 12 yetmezliği oluşur. Uzun süre kullanılan mide ilaçları, diyabet ilaçları mide küçültme ameliyatı sonrası b12 vitamini emilimi bozulur. Vejeteryanlar b12 vitamini içeren hayvansal gıdaları tüketmedikleri için b 12 vitamini eksikliği yaşarlar. Bu konuda sıkı takiple gereğinde ilaç olarak takviye verilir.

B 12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

B12 vitamini eksikliğinde sağlıklı yaşam mümkün değildir. B 12 vitamini yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırır. Demir ve folik asitle beraber kan yapımı için çok önemli bir faktördür. Sinir hücrelerinin fonksiyonları için çok önemlidir. Eksikliğinde sinir sistemi hastalıkları, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, stres, vücutta yaygın ağrılar, bunama, metabolik hızın zayıflaması, öğrenme güçlüğü , el ve ayaklarda karıncalanma, huzursuzluk gibi problemler ortaya çıkar.

B 12 vitamini, kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, balık, süt, fermente edilmiş gıdalarda bulunur.

Faydalı olduğu düşünülerek, gerekmediği halde, kontrolsuz b 12 vitamini alınması sakıncalıdır. Eksikliği kadar fazlası da zararlıdır.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden rrandevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık