WhatsApp
TR EN

0-6 ay arası bebekleri güneşten uzak tutun

0-6 ay arası bebekleri güneşten uzak tutun

0-6 ay arası bebekleri güneşten uzak tutun

Bebeklerin cilt kanseri riskine karşı güneşten uzak tutulması gerekir. Özellikle 0-6 ay arası bebekler güneşten uzak tutulmalıdır, bebeklikte güneşe maruz kalma cilt kanseri riskini 2 kat artırmaktadır.

Bebeklerin ciltleri güneşe karşı hassas olduğu için saat 10,00’dan önce ve 16,00’dan sonra güneş koruması olan bir pusetle dolaştırılabilir. Bebeklerin kol ve bacaklarını örten ince giysiler giydirilebilir ve boynunu da örten şapkalar kullanılabilir. Ancak bu saatler haricinde, güneş kremi kullanmadan günde sadece 10-15 dakika güneşe çıkarmak D vitamini oluşması açısından önemlidir. 6-12 ay arası bebekler ise belli kurallar çerçevesinde güneşe çıkartılabilir. Dışarı çıkmadan yarım saat önce, en az 15 faktörlü bir güneş kremi sürülmeli ve bu krem her 2 saatte bir ve yüzmeden sonra tekrar uygulanmalıdır. Bebeklikte güneşe maruz kalma, cilt kanseri riskini iki kat artırmaktadır.

Vücudumuzun D vitaminine de ihtiyacı var, bunu unutmamalıyız. Ancak güneş ışınlarının fazlasından kendimizi ve gelecek nesilleri korumamız gerekiyor. Genç yaşlarda solaryumun da cilt kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir

Güneş kreminin koruma faktörü 30’un üstünde olmalı. Deri kanserine yakalanma riski ilk 10 yaşta alınan ultraviyole dozuna bağlıdır, güneşin yanık yapacak kadar yüksek dozda alınmasının, kişinin riskini arttırmaktadır. Hastalığın sürekli güneşte çalışanlarda değil, tatile çıkanlarda daha sık görülmesi anlamlıdır. Güneş ışınlarının en dik geldiği vaktin 2 saat öncesi ve sonrasında dışarı çıkılmamalıdır.

Güneşten en iyi korunma şekli doğru giyinmektir. Giysili bölgelere güneş etki etmiyor. Kuru, sık dokulu giyinmeli. Isıdan, güneşten korunmak için daha koyu renk giyinmek gerekir. Güneş ışınları, çevreden, sudan, betondan yansı yapar. Gölgede ancak yüzde 50 korunabiliriz. Şapka kısmen korur. Koruma faktörü 30’un üzerinde olan güneş koruyucularına ihtiyacımız var.

Açık tenli, fazla beni olanların melanom hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Benlerin 2-3 ayda renk, şekil, boyut değiştirmesi durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanının görüşü alınmalıdır.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden randevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık